Author Archives: msh

زیبایی شکم (Abdominoplasty)

به عمل جراحي برداشتن پوست و چربي اضافي شکم اصطلاحا آبدومينو پلاستي گفته ميشود که در طي آن پوست و چربي اضافي زير ناف برداشته شده و عضلات جدار شکم نيز محکم مي شود.
اين عمل به طور شگفت انگيزي ظاهر شکم را بهبود مي بخشد، اما يک برش محل عمل در سراسر زير شکم بجا مي گذارد که البته توسط لباس زير کاملا پوشانده مي شود.
بهترين کانديد براي اين عمل مردان و زناني هستند که از لحاظ ظاهر و شکل بدن تقريبا طبيعي بوده ، اما از وجود مقدار زيادي رسوب چربي يا پوست شل در ناحيه شکم رنج مي برند که به ورزش و رژيم پاسخ نمي دهد. اين عمل خصوصا در مورد زناني که به سبب حاملگيهاي متعدد دچار کشيدگي و شلي عضلات وپوست جدار شکم  شده اند مفيد است . از دست دادن طراوت و شادابي پوست در افراد مسن که با چاقي مختصري همراه باشد،با اين عمل بهبود مي يابد.
در مواردي که فرد تصميم به حامله شدن يا کاهش وزن شديد در آينده دارد ،بايد اين عمل به تعويق بيافتد.
وجود برش عملهاي قبلي در نواحي بالاي ناف تا حدي مانع از انجام مطمئن اين عمل مي شود.

در تمام اعمال جراحي احتمال ريسک مختصر وجود دارد

سالانه هزاران عمل آبدومينوپلاستي در ايران صورت ميگيرد. چنانچه اين عمل توسط جراح فوق تخصص پلاستيک انجام پذيرد،نتايج عمدتا مثبت و رضايتبخش خواهد بود. در غير اين صورت هميشه احتمال بروز عوارض وجود دارد.

نکات لازم قبل از عمل

۱- اجتناب از سيگار به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل

روز قبل از  عمل

۲- اجتناب از مصرف آسپيرين و داروهاي مشابه مانند ايبوپروفن ، ديکلوفناک ، اندومتاسين و غيره به مدت حداقل ده ۳- مصرف هرگونه ويتامين را به پزشک اطلاع دهيد ۴- محل عمل شما در بيمارستان يا مراکز جراحي محدود خواهد بود ۵- انجام ليپوساکشن محدود به همراه آبدومينوپلاستي بلا مانع است

نوع بيهوشي

اين عمل عمدتا با بيهوشي عمومي انجام مي گيرد ولي در موارد خاص و بر اساس نظر جراح با بي حسي نخاعي ودارو هاي آرام بخش نيز قابل اجراست

طول عمل : ۴-۲ ساعت

نکات لازم بعد از عمل

۱- معمولا روز بعد از عمل مرخص مي شويد

۲- در طي چند روز اول ورم و درد مختصر وجود دارد ۳- در چند روز اول بهتر است که به صورت خميده راه برويد ۴- بهتر است در ۵ روز اول از شکم بند استفاده نمائيد ۵- در صورت انجام ليپو ساکشن ، بايد از گنهاي مخصوص استفاده نمائيد ۶- بهتر است هر چه زودتر به فعاليت طبيعي بر گرديد ۷- در صورت امکان عصر روز عمل از تخت خارج شده و راه برويد ۸- انجام ورزشهاي سنگين بعد از رفع کامل درد بلامانع است ۹- محلهاي برش ظرف ۶-۳ ماه برجسته و قرمز شده ولي قبل از يک سال طبيعي مي شوند

Posted:

لیپوساکشن (Liposuction)

نکات مفيد در مورد ليپوساکشن

ليپوساکشن در واقع کشيدن چربيهاي نامطلوب توسط دستگاه مکنده از طريق سوراخهاي کوچک و بدون برش جراحي است. در اين روش چربي از محلهاي ناخواسته مثل شکم،ران،باسن ، بغل پا،زانو،بازو،چانه،گونه و گردن برداشته ميشود. اکنون روشهاي جديدي طي دهه اخير ابداع شده اند که نتايج اين عمل را به طور چشمگيري بهبود بخشيده است. البته ليپوساکشن هرگز جايگزين ورزش و رژيم نميشود اما در داخل بدن ما نقاطي وجود دارند که چربي آن با ورزش و رژيم از بين نميروند مانند پهلو ها ، کناره خارجي رانها،بازو و … . در اين موارد تنها راه ليپوساکشن است.

چربيهاي سطح بدن از دو لايه عمقي و سطحي تشکيل شده اند . ضخامت لايه سطحي در تمام نقاط بدن تقريبا ثابت است ولي لايه عمقي در نواحي مختلف داراي ابعاد متفاوتي ميباشد. اتفاقي که در ليپوساکشن رخ مي دهد بر داشتن چربيهاي لايه عمقي است، و چربي لايه سطحي نبايد دستکاري شود. اگر اين نکته رعايت نگردد ، باعث بروز ناهمواري ميشود.
حصول نتيجه مطلوب در ليپوساکشن مستلزم وجود پوستي سالم و بدون علائمي از ترکهاي پوستي است . پوست يک فرد جوان که دچار چاقي شديد و سابقه حاملگي نباشد ، حالت ارتجاعي و انعطاف دارد و بعد از کشيدن چربي زير آن ميتواند متناسب با حجم جديد خود را جمع کرده و حالت آويزان پيدا نکند.
اگر در نظر داريد که ليپوساکشن براي شما انجام شود ،مطالعه اين صفحه اطلاعات مفيدي را در اختيار شما قرار ميدهد.البته به تمام سوالات شما پاسخ نميدهد.

بهترين کانديد

بايد انتظارات شما از ليپوساکشن واقعي باشد نه رويايي. بايد بدانبد که ليپوساکشن ظاهر شما را بهبود بخشيده واعتماد به نفس شمارا افزايش ميدهد ،اما ضرورتا بدان معنا نيست که کاملا با ايده آل شما مطابقت نمايد.
بهترين کانديد براي ليپوساکشن افراد با وزن تقريبا نرمال با پوستي سالم و انعطاف پذير هستند که دچار مناطقي
از چربي اضافي باشند. سن فاکتور مهمي نيست اما اصولا هر چه سن بالاتر باشد،انعطاف پذيري پوست کمتر ميشود.

نوع بيهوشي

انواع مختلفي از روشهاي بيهوشي در ليپوساکشن به کار مي رود. اگر قرار است که ليپوساکشن به صورت محدود وبا حجم کم انجام شود، بيحسي موضعي کفايت ميکند،اما در صورت تمايل بيمار ،به صورت همزمان از داروهاي آرام بخش و خواب آور نيز استفاده ميشود. در برخي موارد خصوصا با حجم هاي بالا ي ليپوساکشن ، بيهوشي  عمومي کاربرد دارد .

 تکنيک جراحي

 از طريق برشهاي کوچک ۳-۴ ميلي متري وبا استفاده از لوله هاي فلزي باريک و دستگاه مکنده چربي هاي عمقي برداشته ميشوند . محل برشها طوري انتخاب ميشود که  اسکار آن مشخص نباشد.
يکي از روشهاي جديد در ليپوساکشن ،استفاده از اولترا سوند(امواج صوتي) است. به دليل وجود عوارض بيشتر  استفاده از آن محدود به مناطقي از بدن است که حاوي چربي متراکم بوده و با روش معمول قابل کشيدن نباشد.

زمان جراحي

زمان مورد نياز جهت ليپوساکشن بسيار متغير بوده و بسته به تعداد نواحي و ميزان چربي که بايد ساکشن گردد مي تواند از يک تا چهار ساعت به طول بيانجامد .

ريسک (خطر) ليپوساکشن

به صورت نرمال ليپوساکشن يک عمل مطمئن و بي خطر است، به شرط آنکه انتخاب بيمار ،وسايل مورد استفاده و روش انجام کار صحيح و مناسب بوده و جراح دوره ليپوساکشن را گذرانده باشد . در کشور ما تنها افراد دوره ديده ،
فوق تخصصين جراحي پلاستيک مي باشند اما در برخي از ممالک متخصصين پوست و جراحي عمومي نيز اين دوره را مي گذرانند . در مواردي که حجم تخميني ليپوساکشن بالاي ۵ ليتر باشد بهتر است از انجام جراحيهاي همزمان مثل جراحي زيبايي شکم احتناب گردد..

بعد از عمل

بعد از عمل ،ترشح از محل سوراخها طبيعي است. براي کنترل ورم و شکل گيري پوست معمولا از يک گن مخصوص به مدت ۴-۸ هفته استفاده مي شود .درد بعد از عمل چندان شديد نخواهد بود ولي کبودي پوست ميتواند زياد باشد .

 بازگشت به فعاليت  نرمال

بعد از اتمام ليپوساکشن ، بيمار بايد هر چه زودتر از تخت پايين آمده و راه برود. بعد از چند روز شما مي توانيد فعاليت روزمره خود را از سر بگيريد. از فعاليت و ورزشهاي سنگين تا يک ماه بايد اجتناب شود.

ظاهر جديد شما

در روزهاي اول به سبب ورم و کبودي ظاهر شما حتي از قبل هم بدتر به نظر مي رسد ولي به مرور از شدت آن کاسته شده و بعد از ۶ هفته  ۷۰% ورم جذب ميگردد. نتيجه نهايي بعد از ۶ ماه حاصل ميگردد.

آيا پوست با حالت جديد تطبيق ميکند؟

پوست سالم و قابل انعطاف به خوبي جمع شده  و با قالب جديد همخواني پيدا مينمايد . اما در موارد چاقيهاي  شديد موضعي يا زماني که خطوط پوستي ناشي از کشش زياد (مانند حاملگي ) وجود داشته باشد ، اين قابليت پوست از بين رفته و در اين موارد بايد پوست اضافي نيز برداشته شود.

ايا چربي مجددا باز ميگردد؟

تعداد سلولهاي چربي ثابت است و بعد از ليپوساکشن سلولهاي برداشته شده جايگزين نمي شوند، ولي در صورت عدم رعايت رژيم غذايي ،سلولهاي باقي مانده چربي اضافي را در خود ذخيره کرده و متورم ميشوند .اما در هر صورت چاق شدن مجدد فرد به شکي متناسب و در تمام سطح بدن رخ ميدهد.

Posted:

اعمال سینه (Breast Surgery)

افزایش اندازه

بزرگ کردن سينه يکي از شايع ترين عمل هاي جراحي زيبايي مورد در خواست بانوان است. اين فرايند شامل عمل جراحي است که پروتز هاي مصنوعي براي افزايش اندازه و بهبود شکل سينه ها مورد استفاده قرار مي گيرد.
برآوردها و حدس ها حاکي از آن است که بيش از سه ميليون زن در سراسر دنيا در ۳۵ سال اخير پروتز سينه گذاشته اند و هر سال دهها هزار زن مي خواهند که تحت اين عمل جراحي قرار گيرند. بسياري از زنان تصور مي کنند که انجام عمل بزرگ کردن سينه باعث بهبود و بهتر شدن اندازه و شکل سينه ي آنها مي شود؛ چون بر اين باورند که سينه هايشان بسيار کوچک و اندازه يا شکلش نا موزون و نا متوازن يا غير جذاب است. بعضي از زنان سينه هايي دارند که کاملا رشد نکرده است يا بعد از حاملگي يا تغيير وزن يا پير شدن به ميزان قابل توجهي اندازه و شکلش را از دست داده و تغيير کرده اند.
تصميمي که براي انجام عمل بزرگ نمودن سينه گرفته مي شود، بايد کاملا شخصي و آگاهانه باشد و نبايد صرفاً براي خشنود کردن کس ديگري گرفته شود. مثل هر عمل جراحي زيبايي ديگر، عمل بزرگ کردن سينه هيچ کدام از مشکلات اصلي زندگي را حل نمي کند، اما ممکن است به افزايش اعتماد به نفس و شکل ظاهري بيمار کمک کند.تمام فوايد بالقوه مورد بحث، در زمان مشاوره مورد بررسي قرار مي گيرند.
امروزه خانمي که مي خواهد عمل بزرگ کردن سينه را انجام دهد، حق انتخاب در نوع عمل جراحي را دارد، بدين طريق مي تواند نماي ظاهري و نتيجه مورد نظر را بدست آورد. بعضي از اين حق انتخاب ها عبارتند از : نوع، اندازه پروتز، و برش ايجاد شده جهت جاگذاري پروتز سينه. مشخصاً براي هر انتخاب فوايد و مضراتي وجود دارد، به هر حال به مراجعه کننده اطلاعات داده مي شود و بدين وسيله اوست که با مشاوره تصميم مي گيرد کدام روش برايش بهترين است.

اطلاعات اصلي و اساسي در مورد پروتز هاي سينه
مهم است که بدانيم پوسته ي خارجي يا پوشش تمام پروتزها از سيليکون ساخته شده است. اگرچه، ماده ي پر کننده ي موجود مي تواند متفاوت و از مواد مختلف باشد که اين مواد عبارتند از : آب نمک، ژل سيليکون خالص که خود به دو دسته ژل ساده و ژل منسجم (همبسته) تقسيم مي شود. ژل شکر و نمک (هيدروژل) و روغن سويا (تري لوسنت) که اخيراً کشف شده اند، فعلاً تا بررسي هاي بيشتر در مورد ايمني آنها، مورد استفاده قرار نمي گيرند.

ژل سيليکوني فعلاً رايج ترين نوع مورد استفاده مي باشد. در اروپا نمودارهاي فعلي توزيع فروش [۷۰%سيليکون، ۱۵% آب نمک، ۱۵% بعدي، پر کننده هاي ديگر مثل هيدروژل و روغن هاي سويا] را نشان مي دهند. چون ژل سيليکوني از سال ۱۹۶۳در دسترس مي باشد بنابر اين جراح ها بيشتر از ۴۰ سال است که در مورد اين نوع پروتز ها تجربه دارند و در حال حاضر استفاده از آن، بيش از هر نوع ديگري معمول است. در طي سال ها تغييرات و پيشرفت هايي ايجاد شده که پوشش هاي سطحي از موادي با فرمولاسيون جديد تر ساخته شده اند و اين پوشش ها طوري طراحي شده اند که “پارگي جدار” و انتشار مقادير بسيار کم از جزء ژل سيليکوني (ژل پر کننده) را به حداقل مي رسانند.
جالب توجه اينکه پروتز ژل سيليکون استاندارد بيش از انواع پروتزها همان احساس سينه طبيعي را ايجاد مي کند؛ که احتمالا اين مسئله به خاطر نرمي ذاتي ژل سيليکوني مي باشد.

مختصر اطلاعاتي در مورد سيليکون
بسياري از خانم ها در مورد اين نوع عمل جراحي بدون شک داستان هاي ترسناکي شنيده اند. ازجمله مسموميت زايي سيليکون يا ايجاد بيماري خود ايمني/ بافت همبندي پروتز که مربوط به “تراوش”يا مهاجرت ژل مي باشند.
در نتيجه در مورد عمل بزرگ کردن سينه در دوازده سال اخير تبليغات مخالفي دريافت شده است، مخصوصاً از طريق عملکردهاي غير مسئولانه ي رسانه ها که بدين طريق علي رغم حقايق موجود، ادعاها و سئوالاتي در مورد ايمني سيليکون مطرح شده است.
بدون شک، بيشتر اين داستان ها بعد از اين که سازمان مديريت غذا و دارو در امريکا (FDA ) در ژانويه ي۱۹۹۲ استفاده از پروتزهاي سيليکوني را در امريکا ممنوع کرد، بوده است.
سازمان مديريت غذا و دارو در امريکا (FDA ) به اين نتيجه رسيده بود که “هيچ سند و مدرکي وجود ندارد که ژل سيليکون که پروتزها با آن پر ميشوند ايمني ندارند اما مدارک کم و ناکافي براي اثبات ايمني آن وجود دارد.” تمام موارد بالا نتيجه دعوي حقوقي در حال رسيدگي بر ضد توليدکنندگان پروتزهاي سيليکوني بود که اين دعوي از طرف زناني بود که پروتز داشتند و نشانه ها و علائم زيادي از بيماري اي که به اصطلاح “بيماري خود ايمني مربوط به سيليکون” ناميده شده است؛ را دارا بودند. در حقيقت بررسي مدارک دادگاه در امريکا نشان داد که بيش از ۲۱۶ نشانه ي جداگانه در ارتباط با سيليکون به ثبت رسيده است اين تعداد تنوع نشانه جداگانه در هيچ بيماري ديگري ديده نشده است!
از اين زمان فعاليت بيشتر و بحث و گفتگوهاي فراواني در مجامع پزشکي انجام شد، تا اثبات کنند که آيا پروتزهاي سيليکوني ايمن و بي خطر هستند يا خير. براي اين کار مقدار زيادي اظهاريه و بيانيه منتشر شد و نتايج زيادي گرفته شد. به طور خلاصه بعضي از آنها عبارتند از :

با توجه به اين بيانيه، به طور منصفانه بايد قبول کرد که بعضي زنان که عمل جراحي بزرگ کردن سينه داشته اند، ممکن است متعاقبا در بعضي مراحل زندگيشان دچار ناراحتي خود ايمني يا بافت همبندي بشوند. چون اين ناراحتي ها نسبتا در ميان مردم متداول و رايج مي باشند، علي رغم اينکه آيا آنها عمل پروتز گذاري سينه داشته اند يا نه، آيا ممکن نيست که به هر حال دچار اين بيماري ها شوند ؟
اين نوع سؤال ها فقط با تجزيه و تحليل آماري دقيق و آزمايش گروهي از افرادي که عمل پروتز گذاري سينه داشته اند و مقايسه ي آن ها با تعداد و انواع مشابهي از افرادي که عمل جراحي پروتزگذاري سينه نداشته اند، مي توانند پاسخ داده شوند. سپس اگر مشخص شد که گروهي از زنان که عمل پروتزگذاري سينه ي سيليکوني داشته اند، تعداد بيشترشان دچار بيماري هاي خود ايمني هستند؛ پس يک ارتباط اتفاقي مي توان بين آن ها پيدا کرد. اگرچه، در اين لحظه بعد از بررسي تمام اطلاعات و داده هاي مربوطه، منطقي به نظر ميرسد که بگوييم هيچ مدرک علمي و قاطعي وجود ندارد که نشان دهد مواد سيليکوني موجود در پروتزهاي سينه خطر بيماريهاي بافت هاي همبندي يا سرطان سينه را افزايش مي دهد.
ـ قبلاً از ژل سيليکون براي پر کردن نقائص بافت نرم و چين و چروکها به شکل تزريق استفاده مي گرديد که اين مسئله سالهاست ممنوع گرديده است. کارخانه هاي سازنده پروتز سيليکون علاوه بر استحکام دادن جدار پروتزها امروزه بيشتر از ژلهاي چسبنده و همبسته نرم استفاده مي کنند که حتي در صورت بريده شدن جداره نيز از هم جدا نشده و پخش نمي شوند
۱)در ژانويه ۱۹۹۲ رئيس متصديان پزشکي امريکا به جراحان و پزشکان اطلاع داد که سازمانهاي بهداري امريکا به چنين نتيجه اي رسيده اند که هيچ دليلي براي کناره گيري و دست کشيدن از استفاده از پروتز به خاطر هراس و ترس هاي واهي موجود در امريکا وجود ندارد! ۲) در آوريل ۱۹۹۴ يک کميته متخصص که توسط دپارتمان بهداشت تعيين شده بود، به اين نتيجه رسيد که هيچ مدرک علمي در مورد ارتباط پروتز هاي سيليکوني با بيماري خود ايمني يا بيماري بافت همبند وجود ندارد. ۳) ادعاهايي وجود دارد که سيليکون کلا باعث ايجاد يک سندرم جديد مي شود. اين ادعاها براساس گزارشات موردي است و بنابراين نوع مطالعاتي براي اثبات اين ادعاها وجود ندارد. در پاسخ و جواب اين ادعا کالج روماتولوژي امريکا بيانيه اي در اکتبر ۱۹۹۵ بر اساس مطالعات تحقيقاتي روي بيش از ۷۸۰۰۰ زن منتشر کرد. بيانيه به اين صورت بود که سيليکون، بيماران را در معرض هيچ خطر اضافي در مورد بافت همبندي يا بيماري روماتيسمي قرار نمي دهد. و هيچ دليلي براي منصرف کردن زنان از چنين عمل جراحي به خاطر ابتلا يا وخيم تر شدن (بد تر شدن )يک بيماري و ناراحتي بافت همبندي جود ندارد. ۴)حداقل ۲۹ مورد مطالعه و مقاله حداقل در ۱۰ سال اخير در سراسر دنيا به چاپ رسيده است که بيشتر از ۲۰۰۰۰۰ زن در اين مطالعات مورد بررسي قرار گرفته اند و در هيچکدام از آنها رابطه اي بين بيماري معروف به “بيماري خود ايمني سيليکون ” و پروتز ديده نشده است. ۵)کشف سيليکون در مايعات بدني بايد بصورت متناسب بصورت و پرسپکتيو مورد بررسي قرار بگيرد، سيليکون به ميزان زيادي در محيط اطراف ما و در برخي مواقع احتمالا در بدن بيشتر مردم وجود دارد. تماس و ارتباط ما با سيليکون در سراسر زندگمان زياد است و سيليکون به طور گسترده در داروسازي مورد استفاده قرار مي گيرد. سيليکون بعنوان يک لغزاننده (لوبريکنت) در هر نوع سوزن يک بار مصرف، سرنگ و لوله هاي درون سياهرگي مورد استفاده قرار مي گيرد.سيليکون ها در روژ لب ها، لوسيون هاي برنزه کننده، فرايند هاي توليد غذا، کرم هاي پوست، اسپري مو و لوازم آرايشي کاربرد دارند. در بيش از ۱۰۰۰ محصول دارويي از سيليکون بعنوان يک جزء سازنده يا در فرايند توليد وسايلي مثل دريچه هاي مصنوعي قلب، مفاصل و دستگاه تنظيم ضربان قلب( … ) استفاده مي گردد. ۶) در جولاي ۱۹۹۸، دپارتمان بهداشت کشفيات و نتايج را به دنبال بررسي ها و مطالعات کميته ي تشکيل شده براي بررسي ايمني پروتزهاي سيليکوني، منتشر کرد. اين کميته که بيشتر از دانشمندان و استادان دانشگاه تشکيل شده بود به اين نتيجه رسيد که هيچ مدرک علمي در مورد ارتباط پروتزهاي سيليکوني با اين بيماري وجود ندارد. (گزارش ۳۶ صفحه اي کامل آن را ميتوانيد از روي اينترنت و از سايت هاي مربوطه مطالعه فرمائيد)

چه جايگزين هايي براي ژل سيليکوني وجود دارد ؟
پروتز تري لوسنت(روغن سويا):
دليل اصلي ساخت پروتز تري لوسنت ايجاد يک محصول راديولوسنت (نامرئي براي اشعه ي ايکس)بوده است که اين محصول اجازه ميدهد که بافت سينه با ماموگرافي به خوبي ديده شود. پروتز تري لوسنت با روغن سوياي تري گليسيريدي، (غيرسيليکوني) خوب تصفيه شده پر شده اند که اين روغن اجازه مي دهد که اشعه ي ايکس به داخل پروتز بهتر نفوذ کند.
اگر چه، اين نوع پروتزها بافت سينه را به مقدار کمتري محو و نامشخص مي کنند با اين حال شخص بايد کسي را که کار راديوگرافي را انجام مي دهد، از وجود پروتز در سينه اش مطلع کند.
يک اشکال مهم که در رابطه با پروتزهاي تري لوسنتي وجود دارد پديده¬ي چروک خوردن پوست است چون ماده¬ي پرکننده¬ي پروتزهاي تري لوسنتي مايع مي باشد، بعضي چين خوردگي هاي پوسته و پوشش سينه بايد مورد انتظار باشد.
در بيماراني که بافت سينه هايشان لطيف و نازک است اين چروک ها به راحتي قابل رؤيت و محسوس خواهند شد. چون پروتزهاي پر شده با آب نمک تقريبا ۳۰ برابر ويسکوزتيه ي کمتري نسبت به پروتزهاي پر شده با تري لوسنت دارند، اين مشکل در اين پروتزها بيشتر رخ مي دهد، از طرف ديگر پروتزهاي پر شده با ژل سيليکوني چون ترکيب ضخيم تري دارند، اين مشکل در آنها کمتر رخ مي دهد.
آزمون باليني بيماران براي اين نوع پروتزها در انگلستان از سال۱۹۹۳آغاز شد. به طور کلي حدود (۵۰۰۰ ) زن داراي پروتز سينه ي تري لوسنتي هستند. اگرچه در هفتم مارس ۱۹۹۹، دپارتمان بهداشت به پزشمان توصيه کرد که تا اطلاع ثانوي از گذاشتن پروتز هاي تري لوسنتي خودداري کنند. در ۶ ژوئن ۲۰۰۰، آژانس روشهاي پزشکي اطلاعيه اي منتشر کرد که به زناني که پروتز هاي تري لوسنتي داشتند توصيه مي کرد، آن ها را بردارند. اين مربوط به اطلاعاتي بود که طبق آن حدس زده مي شد که پر کننده اي که در پروتزهاي کاشته شده ي تري لوسنتي قرار دارند ممکن است موادي توليد کنند که مضر باشد و به سلامتي بدن صدمه بزنند. در نتيجه، تجقيقات و بررسي هاي بيشتري مورد نياز مي باشد که ايمن بودن آنرا مشخص نمايد.

پروتز  هيدروژلي
اين آخرين نوع پروتزهاي سينه مي باشد که بدنبال بررسي ها و پژوهش ها براي پيدا کردن يک ماده ي پر کننده،که در صورت پاره شدن و تراوش از پوسته و پوشش بي خطر باشد ساخته و توليد شد. اين نوع ماده ي پر کننده از ژلِ شکر و آب نمک ساخته شده است. اگرچه از نظر لمس شبيه به پروتزهاي از نوع سيليکوني مي باشد؛ معهذا پروتزهاي هيدروژلي وقتي لمس مي شوند کمي محکمتر و سفت تر هستند.
چين و چروک خوردن پوست در هيدروژل نسبت به پروتزهاي پر شده با تري لوسنت و آب نمک احتمالا کمي کمتر است ولي با اين حال از ژل هاي سيليکوني بروز بيشتري دارد.
به مانند پروتز تري لوسنت، به خاطر عدم وجود مطالعات و اطلاعات طولاني مدت تر، آژانس روشهاي پزشکي از دسامبر ۲۰۰۰ تصميم گرفت گذاشتن اين نوع پروتزها را تا مطالعات بيشتر متوقف کند.

آيا شکل و قوام پروتز متفاوت است؟
شکل هاي مختلفي از پروتز وجود دارد. بيشتر اين نوع پروتز ها که فعلاً مورد استفاده قرار مي گيرند، هنوز گرد هستند. اگر از روبرو به آن ها نگاه کنيم آن ها مدور هستند و نيم نماي (پروفايل)آن بصورت نيمه ي ماه مي باشد. قوام اکثر پروتزهاي گرد معمولاً نيمه سيال بوده و بيشتر شبيه به يک ژل چسبنده و ضخيم مي باشند.
اخيراً يک پروتز سيليکوني جديدتر و منسجم ساخته شده است که معروف به پروتزهاي آناتوميک يا اشکي هستند.چون ترکيب اين ژل سفت مي باشد، درمقايسه با ژلهاي سيال تر و روان تر پروتزهاي گرد، شکلي به خود مي گيرد که مشابه نيم نماي سينه هاي طبيعي مي باشد.اين نوع پروتزها به جاي اينکه پهن ياشند کمي بلندتر هستند و در قسمت پايين پرتر مي باشند. آن ها تمايل دارند که از ديواره ي بالايي قفسه ي سينه به بالاي خود سينه (پستان) گذار هموارتري داشته باشند. بنابر اين به طور کلي آن ها کمي شکل طبيعي تري دارند، در مقايسه، پروتزهاي گرد به سينه ها، ظاهري مدورتر و گردتر ميدهد.
بعلاوه به خاطر ترکيب ژلي ضخيم تر اين پروتزهاي، منسجم (اشکي) با ايجاد هر نوع شکاف يا پارگي پوسته و پوشش، تراوش و به بيرون ريختن ژل در آن ها رخ نمي دهد؛ درست مثل پروتزهاي سيليکوني استاندارد.مضرات آن به اين صورت است که هر نوع سينه اي نمي توانند از اين نوع بخصوص از پروتز ها استفاده کنند. يک نقطه ضعف ديگر آن اين است که آن ها اساسا نسبت به پروتز هاي سيليکوني استاندارد گران قيمت تر هستند.پروتزهاي اشکي در هنگام لمس کمي سفت تر هستند، لبه ها و کناره هاي پروتز را قابل لمس تر و محسوس تر مي کنند. گزارشاتي نيز وجود دارد که ممکن است اين پروتزها به مرور شکل شان از حالت آناتوميک خارج شود.
اگر چه، اخيرا يک نوع پروتز سيليکوني منسجم گرد نيز توليد شده است که وقتي پوسته و پوشش پروتز کهنه و فرسوده و يا پاره شود، نشتي و تراوش کردن مواد درون آن رخ نمي دهد. مزيت ديگر آن نسبت به پروتز هاي اشکي که قبلادر مورد آن ها صحبت شده است، اين است که پروتزهاي منسجم گرد، شکل خود را از دست نمي دهند.

چگونه من مي توانم بهترين اندازه را انتخاب کنم؟
پروتزهاي سينه انواع و اندازه هاي مختلف دارند و هر زني ممکن است به راحتي انواع اندازه ها را انتخاب کند. بيشتر زنان بر اساس اندازه ي سينه بندهاشان اندازه ي پروتز سينه را مشخص مي کنند. هدف از آزمايشات، اين است که چه اندازه از پروتزاي که بايد کار گذاشته شود ظاهري مطلوب و دلخواه دارد. همانطور که مي توانيد تصور کنيد، پروتز سينه با اندازه هاي مختلف در زمان مختلف نتايج متفاوتي ايجاد مي کند. رمز انتخاب اندازه پروتز سينه اين است که اين پروتز به طور کلي به شما ظاهري موزون تر و مناسب تر بدهد و با خواست شما يکي باشد.در هنگام مشاوره جراح پلاستيک اندازه هاي سينه و قفسه ي سينه ي شما را مي گيرد؛ تا امتحان کند که چه اندازه اي براي شما مناسب است. بعلاوه با اين اندازه گيري ها ظاهر شما را با بهترين اندازه ي سينه تصور مي کند و در نظر مي گيرد.
مهم است بدانيد که نهايتا عامل محدود کننده در انتخاب اندازه ي پروتز فضاي در دسترس در زير سينه ي شماست. به خاطر داشته باشيد، همانطور که حجم هر نوع پروتز سينه افزايش مي يابد، پس به پهناي آن هم اضافه مي شود. بنابر اين اگر شما پروتز سينه اي را انتخاب مي کنيد که بيش از انرازه بزرگ است ، لبه ها و کناره هاي آن ممکن است از اطراف بافت سينه ي اصلي بيرون بزند و حتي تا گودي زير بغل نيز برسد. اين حالت براي بيشتر مردم غير مطلوب است. بعلاوه امکان چين و چروک خوردگي و ديگر مشکلات نامطلوب طولاني مدت نيز افزايش مي يابند. چون بيشتر زنان ديدگاه واقع بينانه اي از چيزي که مي خواهند به آن برسند دارند، بنابراين بسيار کم پيش مي آيد که جراح پلاستيکي نتواند انتظارات بيمارش را بر آورده کند.

آيا گذاشتن پروتز سينه باعث ايجاد سرطان سينه ميشود؟
هيچ مدرکي که نشان دهد پروتز هاي سينه ايجاد سرطان در انسان مي کند، وجود ندارند. بر عکس مطالعات اخير نشان داده است که زناني که پروتز سينه گذاشته اند نسبت به جمعيت کلي ۳۰ % کمتر دچار سرطان سينه مي شوند.

آيا بزرگ کردن سينه روي روشهاي تشخيص سرطان سينه تأثير دارد ؟
شايد مهمترين موضوع در مورد پروتز هاي سينه امکان به تأخير افتادن تشخيص سرطان سينه با پروتز هاي سينه ي سيليکون و پر شده با آب نمک مي باشد. هر دوي اين مواد حاجب هستند واشعه و پرتو ها را از خود عبور نمي دهند. اين بدين معني است که مانع ديده شدن بافت اصلي سينه در جريان ماموگرافي مي شوند.
اگرچه تکنيک هاي ماموگرافي در اين چند سال اخير بهتر شده و پيشرفت کرده اند و راديولوژيست مي تواند تا جايي که ممکن است قسمتهايي از بافت اصلي سينه که زير پروتز سينه پنهان است را ببيند. اگر چه مهم است بدانيم که تشخيص ۱۰ تا۲۰% سرطان هاي سينه نسبت به اشعه ي ايکس قابل تشخيص و مرئي نيستند و بنابر اين بيشتر سرطان هاي سينه هنوز هم توسط خود شخص يا با معاينات فيزيکي قابل تشخيص و کشف مي باشند. در اين رابطه بيشتر پزشکان باليني احساس مي کنند که پروتز سينه حقيقتا مي تواند عمل معاينه از طريق لمس کردن را ساده کند. زني که پروتز سينه دارد بايد همان برنامه ي ماموگرافي منظم که زنان ديگر دارند را داشته باشد. بايد شخصي که کار راديوگرافي را انجام ميدهد را بايد از وجود پروتزها مطلع کرد تا نماهاي خاص براي راديوگرافي مناسب انتخاب شود.در نتيجه پروتز هاي سينه کار راديولوژيست را سخت تر مي کنند؛ هر چند مانع انجام آن نمي شوند.

پروتز هاي سينه تا چه مدت باقي مي مانند؟
مانند تمام محصولات ساخت دست بشر، پروتز هاي سينه نيز تا ابد باقي نمي مانند. علي رغم اينکه بسيار قوي و مقاوم هستند(حتي در برابر فشار)، ولي مستعد کهنه شدن و فرسايش در طول زمان مي باشند. به عبارت ساده تر، پوسته ي خارجي پروتز سينه، بالاخره کهنه و نازک شده و نهايتا از بين مي رود. اگر چنين اتفاقي افتاد مواد آن به بيرون تراوش پيدا مي کند اين حالت معمولا متلاشي شدن يا تراوش يا پارگي پروتز سينه ناميده مي شود. اگرچه از نظر کلينيکي تشخيص آن مشکل مي باشد. گهگاهي کسي ممکن است تشخيص دهد که سينه کمي صاف شده است يا شکل آن تغيير پيدا کرده است،اما اکثراً به ندرت قابل توجه و ديد است. به علت ايجاد کپسول اطراف پروتز گاهي اوقات بطور گول زننده اي تشخيص پارگي صورت نمي گيرد.
همانطور که قبلا بيان شد، يک کپسول يک نوع کيسه ي بيولوژيکي را تشکيل مي دهد که هر نوع پروتز سينه را در بر مي گيرد.بنابر اين بعد از اينکه تراوش از پروتز سينه رخ داد، مواد درون آن هنوز در همان مکان بوسيله ي کيسه ي خود بدن يا کپسول باقي مي مانند. اگرچه علي رغم تشخيص مشکل آن از نظر کلينيکي، به يمن وجود سونوگرافي (اولتراسوند) بيشتر اوقات قادر به دسترسي دقيق به شرايط هر نوع پروتز سينه در مواقع لزوم، خواهيم داشت.
نمودارها و تصاوير زيادي وجود دارد که مشخص مي کند که نهايتا هر نوع پروتز سينه قبل از اينکه خراب شود، چقدر باقي مي ماند. يک نمودار ميانگين حدود ۲۰ سال است. اگرچه کهنه شدن و يا پاره شدن در ميان افراد مختلف متفاوت است، بنابراين يک زن که ورزشها و تمرينهاي فيزيکي زيادي مثلا چندين ساعت در روز به طور مرتب انجام مي دهد و سينه هايش حرکت زيادي ميکند(بعبارت ديگر مربي هاي ايروبيک، دوندگان ماراتن، سوارکاران و…)به طور طبيعي پروتز سينه ي آن ها در يک دوره ي زماني مشخص نسبت به کساني که تمرينات و تحرکات کمتري دارند، بيشتر فرسوده و پاره مي شوند. در اولين نگاه منطقي است، فرض کنيم و بدانيم که پروتز هاي سينه در اين حالت ها زودتر از بين مي روند؛ بنابر ابن به منظور داشتن يک ارزيابي مناسب براي حالت و موقعيت پروتز هاي سينه ي شما بهترين توصيه و پيشنهاد اين است که توسط پزشک و متخصص به طور منظم بعد از ۱۰ ـ ۱۵ سال که از عملتان گذشت معاينه شويد و اگر لازم بود سونوگرافي انجام دهيد.

عمل جراحي شامل چه کارهايي مي شود؟
اصل مهم در عمل جراحي بزرگ کردن سينه ايجاد يک جيب پشت سينه ي اصلي است که پروتز سينه در آن جاي خواهد گرفت؛ اگرچه جزئيات زيادي در رابطه با اين عمل جراحي وجود دارد که از قبل لازم است شخص آن را بداند.

چه نوع برش هايي وجود دارد ؟
به طور کلي سه نوع برش اصلي جراحي براي جاگذاري کردن پروتز سينه وجود دارد. در برش زير سينه اي که بيشترين استفاده را دارد؛ در زير سينه در قسمت خط يا چين سينه برش ايجاد مي شود. طول برش حدود ۴ سانتيمتر است. اين معمول ترين و رايج ترين برش است و در اين حال تا و چين طبيعي خود سينه معمولا کاملا و به خوبي جاي زخم سينه را پنهان مي کند. اين نوع زخم هميشه توسط لباس پوشيده مي شود؛ چون در اين نوع برش دسترسي مستقيم به فضايي که پروتز سينه قرار خواهد گرفت ايجاد مي کند، ايجاد دقيق اندازه و شکل جيب مهم است و موقعيت و مکان قرار گرفتن پروتز سينه ي درون جيب دقيقا کنترل مي شود.
يک روش ديگر برش نزديک پوست تيره تر نوک سينه ميباشد که در اطراف و دور لبه ي آن ايجاد مي شود. اشکال اين برش اين است که توسط هيچ، چين پوستي پوشيده و مخفي نمي شود و جاي زخم ايجاد شده ممکن است ايجاد اختلال در شير دادن بکند.
روش سوم برشي است که روي يکي از خطوط چين زير بغل ايجاد مي شود؛ اين برش کمتر استفاده مي شود چون پيدا کردن مکان مناسب براي پروتز سينه در بعضي بيماران سختتر است و اگر در آينده مشکلي بوجود آيد يک برش اضافي و ديگر روي سينه ممکن است نياز پيدا شود. اگرچه بعضي بيماران فکر مي کنند، که اين برش کمتر از همه قابل رؤيت است، ولي در حقيقت اين موضوع هميشه صدق نمي کند، مخصوصا وقتي لباس بدون آستين پوشيده مي شود که ناحيه ي زير بغل مشخص است. به خاطر داشته باشيد که جاي زخم هميشه وجود خواهد داشت و اين ارتباطي به محل برش ندارد. به طور طبيعي, جاي زخم ها کاملا و به خوبي بهبود پيدا کرده و به مرور زمان کمتر قابل رؤيت خواهند شد؛ اگرچه هيچ جراحي نهايتاً نمي تواند ظاهر هيچ زخم بخصوص را پيش بيني کند. اسثتثاناً ممکن است از برشهاي ديگر مثل ناف و غيره نيز استفاده گردد که کمتر مرسوم اند.

شما پروتز سينه را کجا قرار مي دهيد؟ جلو يا پشت ماهيچه؟
دو مکان يا دونوع جيب ايجاد شده براي قرار گرفتن پروتز وجود دارد : زير غده اي در جلوي ماهيچه ي سينه و زير ماهيچه اي پشت ماهيچه ي سينه. ماهيچه ي سينه اي ماهيچه اي از قفسه ي سينه است که معمولا در بدنسازان رشد مي کند
در انگلستان مکان زير غده اي رايج ترين مکان مورد استفاده مي باشد. ايراد آن اين است که شکل ظاهري و نماي بيروني پروتز در زنان لاغر چشمگيرتر و آشکارتر است. در اين موارد ممکن است نماي لبه هاي پروتز در روي قفسه ي سينه قابل تشخيص باشد در اين موارد به شما توصيه مي شود که پروتز سينه ها را به صورت زير ماهيچه اي بگذاريد.
اگرچه بعضي انواع پروتز سينه ها وجود دارد که براي روش زير غده اي مناسب تر هستند. اين زنان معمولا سينه هاي اصلي شان زماني بزرگتر از زمان حالشان بوده است. وقتي کاهش حجم بسيار زيادي در سينه ي اصلي وجود داشته است و در اندازه پوست ميزان کمي جمع شدگي وجود دارد، پس شکلي ايجاد مي شود که “کيف خالي”( … ) ناميده مي شود. تحت اين شرايط گاهي اوقات بهتر است که پروتز در موقعيت زير غده اي قرار بگيرند تا بتوانند پوستي که سينه ي اصلي را پوشانده، پر کنند. در مواردي که پوست خيلي شل و آويزان مي شود و نوک سينه تا، تاي زير سينه پائين مي آيد، لازم است تا دوباره نوک سينه را بالا آورده و پوست پوششي را با روشهاي ليفت پستان يا ماستوپکي کوچک کنند. اين حالت نيز در زمان مشاوره مشخص مي¬شود.

دومين مکان، مکان زير ماهيچه اي بين ماهيچه ي ديواره ي قفسه ي سينه و خود قفسه ي سينه مي باشد.
مکان زير ماهيچه اي پوشش پروتز سينه را افزايش مي دهد، اين پوشش شکل و ظاهر پروتز سينه را نيز زياد مي کند. اين مکان مخصوصا در زناني که بافت سينه ي بسيار کمي دارندو يا اصلاً ندارند، بسيار مفيد است. با ايجاد پوشش زياد در اين شرايط نهايتا بعضي عوارض نامساعد که روي ظاهر سينه وجود دارد و در بالا توضيح داده شد، کاهش مي يابد. مزيت ديگر آن، اين است که گزارش شده در اين روش، مامو گرافي با کيفيت بهتري انجام مي شود.ايراد آن اين است که ممکن است، درد يا ناراحتي بيشتري بعد از عمل داشته باشيد و پروتز سينه با حرکات معين ماهيچه حرکت مي کنند و نيز در صورت وجود افتادگي نسبي، شکل پستان در حالت خوابيده و ايستاده متفاوت خواهد بود.
تصميم در مورد اينکه درباره ي شما چه مکاني بايد براي گذاشتن پروتز سينه ها انتخاب شود، در زمان مشاوره مورد بررسي قرار خواهد گرفت و نهايتاً جراح پلاستيک مجرب با در نظر گرفتن جميع جهات تصميم نهائي را مي گيرد.

چه نوع داروي بيهوشي مورد استفاده قرار مي گيرد و چه مدت عمل جراحي طول مي کشد؟
عمل جراحي تحت  بيهوشي عمومي انجام مي شود و معمولا نياز است که تمام شب در بيمارستان بمانيد. اين فرايند تقريبا يک ساعت يا کمي بيشتر به طول مي انجامد.

آيا اين عمل دردناک است؟
درد در طي عمل جراحي بزرگ کردن سينه تا حدي وجود دارد. هميشه تعيين ميزان درد براي هر شخص مشکل است. در حالي که بعضي خانم ها اين فرايند را دردناک مي دانند، ديگران گفته اند که بعد از عمل جراحي درد بسيار کمي داشته اند. مکان قرار دادن پروتز سينه در پشت ماهيچه ي سينه اي همراه با درد بيشتري است، چون بايد مقداري از ماهيچه بريده شود تا فضايي براي گذاشتن پروتز سينه باز شود. منصفانه است که گفته شود که بيشتر زنان ميزان معتدلي درد براي پنج روز اول دارند که نياز به مسکن خواهند داشت. اگرچه بعد از يک هفته بيشتر زنان گفته اند بهبود قابل توجهي در علائم و نشانه ها دارند و در حقيقت با هر نوع مسکن معمولي درد از بين برده اند.

بعد از عمل جراحي چه اتفاقي مي افتد؟
بعد از عمل جراحي سينه هاي شما تا حدودي ورم کرده و کبود مي شوند. اين حالت احتمالا بعد از دوتا سه هفته از بين مي¬رود. گاهي اوقات ورم دور سينه ممکن است با هم متفاوت باشد. اين حالت طبيعي و عادي است و به مرور زمان بر طرف مي شود؛ اگر تفاوت زيادي بين سينه¬ ي دو طرف وجود دارد، حتما براي توصيه هاي بيشتر با ما تماس بگيريد.
بعد از بزرگ کردن سينه ممکن است به نظر برسد که سينه خيلي در بالا قرار دارد اين حالت نيز عادي است. در طي دو ماه اول بعد از عمل جراحي اين پروتز هاي سينه کم کم پائين آمده و نسبت به اثرات جاذبه ي زمين جاي خود را پيدا کرده و به حالت طببيعي باز مي گردند. اگر يک طرف سريعتر از طرف ديگر پائين آمد نياز نيست که نگران شويد، چون اين حالت بعضي اوقات رخ مي دهد.
بدنبال عمل جراحي شما بايد بانداژ مناسبي در آن ناحيه داشته باشيد و لازم است که به مدت دو هفته مکان عمل را خشک نگه داريد. بعد از دوهفته پانسمان شما بر داشته خواهد شد و زخم بررسي و باز بيني شده و کمي تميز مي شود. معمولا بخيه اي نيز براي کشيدن وجود ندارد، چون اغلب داخلي و جذب شدني هستند.
هميشه به خاطر داشته باشيد که دستور العملهاي بعد از عمل جراحي را به دقت بخوانيد و آن ها را رعايت نماييد.

 بعد از عمل بايد چه نوع عوارضي را انتظار داسته باشم؟
تغيير احساس در نوک سينه و حس خود سينه، ممکن است اتفاق اقتد. بعضي بيماران کاملا حس سينه شان از بين مي¬رود، برخي ديگر فقط کمي کاهش در حس سينه هايشان را گزارش کرده اند و بعضي حتي افزايش حس سينه را گزارش کرده اند. در اکثر موارد وقتي تغيير احساس سينه اتفاق مي افتد، معمولا موقتي مي باشد و به زودي از بين مي رود و به مرور بهبود مي يابد. طول دوره بهبودي گاهي تا هجده ماه به طول مي انجامد. هرچند در تعداد بسيار کمي از بيماران از دست رفتن دائم احساس نيز ممکن است رخ دهد.
شير دادن با سينه مي تواند به دنبال انجام اين عمل ادامه يابد و شما قادر به توليد شير کافي خواهيد بود. شما بايد بدانيد که به طور طبيعي همه ي خانم ها نمي توانند به طور رضايتبخشي شير بدهند، چه پروتز داشته باشند چه نداشته باشند.
حاملگي : اگر شما بعد از عمل جراحي تان حامله شويد، بافت هاي سينه ي شما بزرگ شده و پوست نيز متعاقبا کشيده مي¬شود. همچنين هنگام حاملگي و همراه با آن اگر شير دادن را متوقف کنيد بافت سينه ي شما کوچک و جمع خواهد شد. پيش بيني اينکه چه ميزان اين تغييرات رخ خواهد داد غير ممکن است، ولي حجم پروتز سينه در طي اين عمليات به همان اندازه باقي خواهد ماند.
چين خوردگي يا چروک شدن پوست روي پروتز ممکن است در زناني که بافت سينه کمي دارند يا اصلاً ندارند، رخ دهد. پروتز هاي سينه ي هيدروژلي که برش شان نسبت به پروتز هاي سينه ي سيليکوني کمي بلندتر است بيشتر دچار اين حالت مي شوند. اين حالت هيچ مشکل پزشکي به خودي خود ندارد؛ اما از نظر زيبايي نامطلوب است. اين حالت مي تواند در هر قسمتي از سينه رخ دهد. به منظور به حداقل رساندن اين عارضه، اگر مناسب تشخيص داده شود در زمان مشاوره به شما توصيه مي شودکه اگر سابقه چنين چيزي داريد پروتز اين بار زير ماهيچه اي گذاشته شود. خاطر نشان مي گردد که چين و چروک شدن حتي وقتي احتياط هاي لازم انجام شود، هنوز احتمال رخ دادن دارند و پس از رخ دادن، از بين بردن آنها مشکل و گاهي غير ممکن است.
در زنان لاغر بعد از عمل جراحي بزرگ کردن سينه، پروتز هاي پروتز لمس مي گردد. در اين موقعيت ها پروتز هاي سينه بيشتر در قسمت پائين سينه نزديک به چين زير سينه احساس مي شوند.
اين حالت هم هيچ چاره ي پزشکي ندارد، اگرچه زناني که اين نکته را به خاطر نداشته باشند، ممکن است ناگهان نگران شوند که ممکن است در سينه شان غده اي ايجاد شده باشد. در هر حالتي که عدم اطميناني در اين مورد وجود دارد، هميشه بهتر است با جراح خود تماس بگيريد، تا او سينه شما را معاينه کند.
هيچ نوع احتمال ترکيدن يا از هم باز شدن پروتزهاي سينه هنگام مسافرت با هواپيما، شناکردن، شيرجه زدن و غيره وجود ندارد.

جاي زخم ها به چه شکل هستند؟
ايجاد جاي زخم پس از اعمال جراحي يک عارضه نيست؛ بلکه يک رويداد بعد از عمل محسوب مي شود. خوشبختانه جاي زخم ها در عمل بزرگ کردن سينه کوچک بوده و حدود ۴ سانتيمتر طول دارند. شما بايد هميشه انتظار داشته باشيد که جاي زخم ها در ابتدا قرمز، ملتهب، قلمبه و حتي داراي خارش باشند؛ که به مرور زمان آن ها کمرنگ شده و صاف مي شوند. اين يک حالت عادي در فرايند التيام و جوش خوردن زخم است. با اين حال به خاطر بسپاريد که ترميم کامل و التيام زخم ممکن است حدود دوسال طول بکشد. ماساژ روزانه ي جاي زخم در طي اين دوره توصيه مي شود، تا اين فرايند تسريع و تسهيل شود. شما بايد بدانيد که هيچ پزشک مسئولي در موقعيتي قرار ندارد که بتواند پيش بيني کند که جاي زخم ها چگونه به نظر خواهد رسيد. البته همانطور که گفته شد جاي زخم ها کمرنگ شده و به مرور زمان بهبود مي يابند.

چه چيزي ممکن است اشتباه شود؟
تمام عمل هاي جراحي ممکن است با بعضي خطرات و عدم اطمينان ها همراه باشند. وقتي يک عمل بزرگ کردن سينه توسط يک جراح پلاستيک خبره انجام مي شود، اشکالات و خطرات معمولا به ندرت پيش مي آيند. با اين وجود افراد آناتومي بدنشان، عکس العملهاي فيزيکي شان و توانايي التيام يافتن وجوش خوردن زخم هايشان بسيار با يکديگر فرق دارد و نتيجه ي نهايي هرگز به طور کامل قابل پيش بيني نيست. اين اشکالات عبارتند از : عفونت، خون مردگي و سياه شدن پوست. عفونت مي تواند علي رغم تزريق روزانه و منظم آنتي بيوتيک ها در زمان عمل جراحي همچنين بعد از عمل جراحي، پيش آيد و احتمال رخ دادن آن يک درصد مي باشد. علائمي مانند درد، قرمزي، ورم کردگي با تب که بدنبال عمل بزرگ کردن سينه پيش مي آيند بايد بلافاصله به بيمارستان گزارش شود. عفونت اگر گزارش نشود به راحتي مي تواند موفقيت هر عمل جراحي را به خطر بيندازد. اگر عفونت جدي بود و به آنتي بيوتيک ها جواب نداد، ممکن است لازم شود پروتز سينه بيرون آورده شده و تا زماني که عفونت کاملا پاک نشده است نبايد مجددا گذاشته شود.
خونريزي ناشي از تراوش در رگ خوني باعث ايجاد ورم و کبودي سينه مي شود. اگر مقدار آن کم باشد، بدن به مرور زمان قادر به جذب آن خواهد بود. اگر مقدار آن قابل توجه بود که خونمردگي ناميده مي شودو ۱% ممکن است لازم شود آن را تخليه کنند.
سياه شدن پوست يا تخريب پوست وقتي خون کافي به پوست نرسد، رخ مي دهد. اگر جراح پروتز سينه را بسيار بزرگتر از جيب ايجاد شده انتخاب کند اين امر رخ مي دهد. اين حالت بسيار نادر است و در حقيقت دکتر آخوندي هرگز اين مشکل را تجربه نکرده است و انتظار آن را نيز ندارد.

منقبض شدن کپسول
اين مهمترين و رايج ترين مشکلي است که در عمل گذاشتن پروتز پيش مي آيد. يک کپسول، يک لايه از بافت زخم است که معمولا در اطراف هر ماده ي مصنوعي قرار گرفته در بدن، ايجاد مي شود. اين پاسخ طبيعي بدن به يک ماده ي خارجي است. بيشتر اوقات اين کپسول بسيار نرم است بطوريکه تقريبا غير قابل تشخيص است و بنابر اين به هر حال تأثيري روي پروتز سينه نمي گذارد. منقبض شدن کپسولي يا سفت شدن آن، وقتي رخ مي دهد که کپسول مرکب از بافت واکنشي اطراف پروتز سينه جمع يا کوچک مي شود و آن را فشار مي دهد به طوريکه سينه شروع به سفت شدن مي کند و يا در بعضي موارد کاملا سفت مي¬شود. يبشتر انقباض هاي کپسولي امروزه در پروتز هاي سينه ي سيليکوني با پوسته ي صاف که سال ها قبل گذاشته شده اند رخ مي دهد. ميزان انقباض کپسولي در گذشته ۳۰% تا ۳۵% بوده است.
با پيدايش پروتزهاي سينه با پوشش وپوسته ي الياف دار(textured )، مشکل انقباض کپسولي به ميزان قابل توجهي کاهش يافته و در حال حاضر ميزان آن بين %۶ تا ۸% است.دليل ايجاد انقباض کپسولي کاملا مشخص نيست اما به نظر مي رسد که چند عامل باشد. مهم است تشخيص داده شود که درجات مختلفي از انقباض وجود دارد و بيشتر مواقع تنها ميزان کم و ملايمي ايجاد مي شود. اگر چه در تعداد بسيار کمي از آن ها هم ممکن است اين سفت شدگي آنقدر شديد باشد که براي آن ها ايجاد مزاحمت کند، حتي ممکن است که دردناک شده، يا باعث انحراف سينه از حالت عادي شود. اين حالت ممکن است در يکي يا در هر دو سينه رخ دهد و در هر طرف ميزان سفت شدگي ممکن است متفاوت باشد.
اين حالت ممکن است در هر زماني رخ دهد حتي سال ها بعد از عمل. اگرچه بيشترين احتمال رخ دادن آن در سه سال اول بعد از عمل جراحي وجود دارد. متأسفانه در حال حاضر هيچ راه مؤثري براي جلوگيري از ايجاد انقباض کپسولي (اگر رخ دهد) وجود ندارد. اگرچه همانطور که قبلا گفته شد، وجود کپسول به خودي خود؛ خطري در سلامت شخصي ندارد غير از اينکه ممکن است مانع ماموگرافي گردد.
دو روش براي کاهش يا کم کردن سفتي يک انقباض کپسولي وجود دارد. اين دو روش عبارتند از :کپسولوتومي( … ) بسته و باز.
در کپسولوتومي بسته، سينه ي سفت شده به صورت دستي محکم از بيرون فشرده مي شود و کوشيده مي شود تا پوشش کپسولي پاره شده يا ترک بخورد، وقتي کار به طور رضايتبخش انجام شود نتيجه فوري بوده و سينه بلافاصله احساس نرمي مي کند. اگرچه مقاومت پوششي زخم در برابر پاره شدن از فردي تا فرد ديگر فرق مي کند. در بعضي ها پاره شدگي ها به راحتي رخ مي دهند اما در بعضي ديگر جاي زخم آنقدر سفت است که نمي تواند پاره شود، که نتيجه ي آن ظاهري خوب نخواهد داشت.کپسولوتومي بسته همچنين ممکن است باعث ايجاد کبودي، خونريزي يا حتي پارگي خود پروتز سينه بشود. اگر پارگي رخ داد نياز مي شود که شما عمل جراحي کرده و پروتز سينه ي پاره شده را برداشته و پروتز ديگري جايگزين آن کنيد. به خاطر وجود اين نتايج و پيامد هاي غير قابل پيش بيني کپسولوتومي بسته، کمتر انجام مي شود.
روش ديگرکه کنترل شده تر مي باشد و بنابر اين روش ترجيحي مورد استفاده است، کپسولوتومي باز ناميده مي شود که تحت بيهوشي عمومي انجام مي شود. در اين فرايند برش قديمي مجددا باز مي شود و کپسول ضخيم شده برداشته شده يا شل مي¬شود. سپس پروتز سينه دوباره در جاي خود يا در يک حفره ديگر مثلاً زير ماهيچه قرار مي گيرد. متأسفانه حتي بعد از انجام يک کپسولوتومي رضايتبخش و موفق هميشه امکان سفت شدن مجدد وجود دارد.
چه مدت طول مي کشد تا من به حالت عادي باز گردم؟
شما مي توانيد به نرمي راه برويد و کارهاي بسيار سبک را از روز بعد از عمل انجام بدهيد، ولي در ۷ تا ۱۰ روز اول از انجام هر گونه کارهاي سنگيناز جمله کشيدن يا بلند کردن اشياء سنگين بپرهيزيد. بسته به شغل، بسياري از زنان بعد از اين مدت، مي توانند به سر کار خود بر گردند مشخصا اگر کار شما شامل کارهاي کششي و بلند کردني است، توصيه ميشود ۱۰ روز ديگر از کار کردن بپرهيزيد. شما معمولا مي توانيد تمرينات سبک دست و پا ها را بعد از سه هفته شروع کنيد. تمرينات بازوها وشانه ها و شنا کردن را ميتوانيد بعد از ۶ هفته شروع کنيد. وقتي تمرين و ورزش مي کنيد يک سينه بند ورزشي خوب بپوشيد. رانندگي کردن بعد از يک هفته مجاز است. فعاليت جنسي را بعد از حدود ۴ هفته مي تواند شروع شود؛ اگرچه در اين مرحله هم فقط لمس آرام سينه ها توصيه ميشود؛ لمس کردن و دست زدن محکم تر سينه ها بعد از ۲ ماه امکان پذير است.

کوچک کردن سینه

مقدمه
در سراسر تاريخ، سينه هاي بزرگ معمولا نشانه ي زنانگي بوده است و توانايي زن را در طبيعت جهت بالندگي و پروراندن مورد تأکيد قرار داده است. هنوز هم يک زن با سينه هاي قابل ملاحظه اي بزرگتر از استاندارد زيبا شناختي زمان خودش، ممکن است غير طبيعي يا بد شکل به نظر برسد.
در اين مورد شکي نيست که سينه هاي بزرگتر ازحد معمول با ايجاد اثراتي [هم فيزيکي و هم روحي] باعث ناراحتي و نگراني يک زن مي شود. از نظر فيزيکي سينه هاي بزرگ، شکل و فرم شانه و گردن را از بين برده و باعث ايجاد پشت درد و گردن درد مي شوند؛ همچنين باعث ايجاد انحراف در وضع نشستن ودر موارد شديدتر باعث مشکل تنفسي مي شوند. سينه هاي بزرگ ظاهر يک زن را تحت الشعاع خود قرار مي دهد و باعث ميشود که او غير موزون به نظر برسد و نيز ورزش کردن را براي او مشکل يا غير ممکن مي کند.
از نظر روانشناختي،خيره شدن ها و نگاه ها و عقايد گستاخانه ي ديگران باعث مي شود که کساني که داراي سينه هاي بزرگ هستند خجالتي و کم رو شده و در نتيجه لباس هاي گشاد بپوشند تا ناموزوني خود را پنهان کنند. اعمال جراحي براي کوچک کردن سينه ها، سال هاست که انجام مي شود و در حقيقت اولين عمل جراحي براي کوچک کردن سينه ي زنان احتمالا در سال( ۱۶۶۹) توسط ويليام دارستون در انگلستان انحام شده است.اگرچه هدف اصلي اين عمل جراحي کاهش حجم و وزن سينه است، ولي افزايش زيبايي به همان اندازه مهم است.
درطول ساليان متمادي روشها و تکنيک هاي جراحي، اصلاح شده و بهبود پيدا کرده اند؛ تا ايمني و همچنين زيبايي بيشتري از اين اعمال جراحي حاصل گردد.

آيا من يک کانديداي مناسب هستم؟
تنها با يک مشاوره مي توان به جواب اين پرسش دست يافت. در مشاوره،جراح از شما درباره ي سابقه ي عمومي پزشکيتان ، مثل جزئياتي درباره ي هر نوع عمل قبلي پستان و همچنين وضعيت زايماني شما سؤالاتي خواهد کرد. اگر چه اين عمل مي تواند براي تمام زنان در تمام سنين مفيد باشد، ولي معمولا قيل از اينکه سينه ها کاملا رشد کنند اين عمل هرگز انجام نمي شود. بعلاوه، بيماراني که قصد حامله شدن دارند، بايد معمولا عمل را تا بعد از کامل شدن افراد خانواده شان به تأخير بياندازند. دليل اين کاراين است که اگر حاملگي اي بعد از اين عمل جراحي رخ دهد ممکن است، باعث بزرگ شدن دوباره پستانها شود.

بنابراين قبل از هر تصميمي براي انجام عمل جراحي براي کوچک کردن پستان، بايد به طور طبيعي هر نوع خطر و ريسک و نيز تمام فوايد آن سنجيده شود.اگر شما سيگاري هستيد بايد قبل از عمل سيگار را ترک کنيد. سيگار کشيدن به طور جدي رگهاي خوني را تنگ مي کند و بنابراين جريان خون را در آن ناحيه کاهش داده و باعث مي شود که التيام يافتن و جوش خوردن زخم ها کند شود. همچنين آسپرين و بعضي داروهاي ضد التهاب و مسکن¬ها و ديگر دارو ها مي توانند باعث افزايش خونريزي شوند، بنابر اين نبايد آنها را مصرف کنيد. بهترين کار اين است که در اولين ويزيت همه اين اطلاعات را به پزشکتان اطلاع دهيد.
اگر شما اضافه وزن قابل توجهي داريد، پيشنهاد مي شود، ابتدا وزن خود را کاهش دهيد. در حقيقت در بسياري از مواقع بدست آوردن سينه هاي کوچکتر مي تواند انگيزه اي براي کاهش وزن باشد.
بسته به سن شما، ممکن است نياز باشد که قبل از عمل جراحي ماموگرافي انجام دهيد. اين کار در مشاوره اوليه نيز توصيه خواهد شد.

عمل جراحي شامل چه کارهايي است؟
قبل از عمل جراح با يک قلم نشانه گذاري ، روي سينه ها علامت مي گذارد، تا محل دقيق و اندازه ي جديد سينه هاي عمل شده را تعيين کند. بافت سينه، چربي و پوست اضافي برداشته مي شوند و نوک سينه و بافت هاي باقيمانده به مکان جديد در موقعيت بالاتر انتقال مي يابند. تمامي اين اعمال طبق نشانه هايي که قبل از عمل گذاشته شده است، انجام مي شوند. نوک سينه معمولا، به طور تقريبي در طول خطي مطابق با وسط بازوي شما (مکان ايده ال و طبيعي)، روي سينه قرار مي گيرد.
خطي که روي آن بخيه زده مي شود، دور نوک سينه و در مکان جديد آن مي باشد. اين خط به طور عمودي به طرف پائين تا زير سينه ادامه پيدا مي کند. در اين نقطه، طبق روش مورد استفاده، جاي زخم ممکن است در اين مکان پايان يابد يا گاهي ممکن است تا خط زير سينه نيز ادامه پيدا کند.جراح در اين مورد با شما در زمان مشاوره صحبت مي کند.
در انتهاي عمل جراحي، بسته به ميزان خونريزي در زمان عمل، در صورت نياز، لوله هاي تخليه کننده موسوم به درن معمولا زير پوست سينه کار گذاشته مي¬شود تا هر نوع مايع سيال يا خونابه اي که ممکن است، بعد از عمل جراحي ايجاد شود، توسط آن ها تخليه گردد. نهايتا يک سوتين مناسب جهت حفظ پانسمان، به کار مي رود.

چه نوع داروي بيهوشي مورد استفاده قرار مي گيرد و عمل جراحي چقدر طول مي کشد؟
عمل جراحي کوچک کردن سينه تحت بيهوشي عمومي انجام مي شود و معمولا حدود ۳ ساعت طول مي کشد .

چه مدت بايد در بيمارستان بمانم؟
طول مدت ماندن در بيمارستان، بستگي به حال عمومي بيمار و ميزان ترشحاتي دارد که از بدن شما تخليه مي شود؛ وقتي اين ترشحات به حداقل رسيد (معمولا روز بعد ) لوله ها برداشته مي شود و بانداژها سبک مي گردند؛ به شما ياد داده مي شود تا يک سوتين با بند کمکي که کمي محکم است و در زير آن سيم و ميله ندارد، بپوشيد.
گاهي اوقات ممکن است يك شب را در بيمارستان بمانيد.

بعد از عمل جراحي چه اتفاقي مي افتد؟
بعد از عمل شما لوله ي تزريقي را براي حداقل يک روز خواهيد داشت تا ما بتوانيم مايعات از دست رفته در هنگام عمل جراحي را جايگزين کنيم. تزريق خون به طور معمول مورد نياز نيست به جز در موارد بسيار استثنائي و نادر(خونريزي زياد )بعد از عمل جراحي بسيار مهم است که گردش خون را در پاهايتان حفظ کنيد وبنابر اين به شما توصيه خواهدشد تا فعالانه پاها،زانوها و باسنتان را به طور منظم حرکت دهيد.
بعد از اتمام اثر داروي بيهوشي،شما متوجه باندهاي مورد استفاده در اطراف سينه هايتان و همچنين بسته به روش مورد استفاده براي عمل جراحي، متوجه درن (لوله هاي تخليه ) خواهيد شد.
معمولااين لوله ها در محل عمل قرار داده شده اند تا موادي را که از خون يا مايعات ديگر تشکيل شده اند و گاهي اوقات بعد از عمل تجمع مي يابند، تخليه شود. وقتي ترشحات به حداقل رسيد اين لوله ها برداشته ميشوند. سپس پانسمانها شما مجدداً تعديل و تنظيم مي شوند و سپس به شما ياد داده مي شود تا يک سينه بند ورزشي بدون ميله و سيم به منظور کمک کردن براي نگه داشتن سينه ها بپوشيد.
شما همچنين ممکن است متوجه يک رديف بخيه يا کليپس هاي فلزي بسيار کوچک روي خطوطي که بخيه زده شده است، بشويد. قبل از مرخص شدن از بيمارستان معمولا به شما وقت ملاقاتي داده مي شود (حدود پنج روز بعد ) تا اين پانسمانها را بردارند و بانداژها را سبک کنند. در اين مقطع ممکن است بدليل ورم و خونمردگي پستانها خيلي مطلوب نباشد و بزرگ بودن يا چين و چروکهاي احتمالي به دليل همين مسئله موقتي مي باشند و در طي هفته هاي آينده بهتر خواهند شد.

چه نوع اثرات و عوارض جانبي را بايد انتظار داشته باشيم؟
بعد از عمل جراحي سينه هايتان ورم کرده و کبود خواهد شد. کبود شدگي معمولا ۲ الي۳ هفته طول مي کشد. در حالي که بيشتر ورم سينه تان در طي اين مدت از بين خواهد رفت؛ کمي ورم کردگي نامحسوسي ممکن است تا ۳ ماه باقي بماند.
بعد از عمل جراحي ممکن است متوجه شويد که سينه ها سفت شده اند، مخصوصا روي لبه هاي ناحيه ي بريدگي. اين به خاطر فرايند جوش خوردن زخم است و درصورت نياز ماساژهايي که توسط جراح به شما آموزش داده خواهد شد مي تواند جهت بهبود سريعتر و رفع سفتي سينه ها مؤثر واقع گردد؛ هر چند ممکن است اين وضعيت چند ماه به طول انجامد.
شما بايد منتظر باشيد که حس پوست اطراف نوک سينه و خود نوک سينه بعد از عمل جراحي کم شوند و اين به خاطر شوک عمل جراحي و صدمه اي است که به اعصاب اين ناحيه وارد شده است. اگر چه اين حالت بعد از چند ماه بهبود پيدا مي کند،ولي کرخ شدگي و بي حسي دائمي نيز ممکن است بدنبال آن روي دهد.
بطور معمول سينه ها کمي ناصاف و نا همگون خواهند شد و در اين مورد استثنا براي خانم هاي داراي سينه هاي بزرگ وجود ندارد.اگرچه تمام تلاش براي متقارن شدن سينه ها انجام مي شود اما هميشه اين تقارن به دست نمي آيد. عمل جراحي کوچک کردن سينه احتمالا يکي از شايع ترين اعمال زيبايي پستان مي باشد. بنابراين بسيار مهم است که شما با جراحتان صحبت کنيد، تا ببينيد که شناخت کامل از چيزي که مي خواهيد، دارد يا خير. تا جايي که ممکن است ، سعي کنيد منظورتان را طوري بيان کنيد که جراح بفهمد که بزرگي يا کوچکي که مي خواهيد از اين عمل جراحي به دست آوريد، چقدر است. اين کار امکان و احتمال برداشتن بيش از حد يا کمتر از حد لازم را به حد اقل مي رساند.
اگرچه روش و تکنيک مورد استفاده توسط دکتر خراساني بهترين همخواني و انسجام ممکن بين دو سينه و نوک سينه را تا حد ممکن تضمين مي کند، ولي امکان و احتمال شير دادن از سينه ها بعد از جراحي را تضمين نمي کند.

جاي زخم ها چگونه به نظر مي رسند ؟
ايجاد اسکار(جاي زخم)پس از اعمال جراحي يک عارضه نمي باشد و يک رويداد عادي محسوب مي گردد. در عمل کوچک کردن سينه، جاي زخم ها تا اندازه اي به مدت طولاني باقي مي مانند و ممکن است ماه ها يا سال ها طول بکشد تا التيام يابند.
شما بايد انتظار داشته باشيد تا جاي زخم ها درآغاز قرمز، بر جسته و حتي همراه به خارش باشند اما به مرور زمان محو و صاف مي شوند. اين حالت طبيعي فرايند جوش خوردن زخم مي باشد. اگر چه مهم است به ياد داشته باشيد که اين فرايند ممکن است دو سال طول بکشد تاکامل شود.
ماساژهاي روزانه روي جاي زخم ها در اين دوره ي زماني توصيه مي شود چون اين کار باعث سريع و آسان تر شدن اين فرايند مي شود. اگرچه بايد بدانيد که يک جراح مسئول در موقعيتي نيست که بتواند ظاهر نهايي زخم ها را پيش بيني کند و مهترين عامل در شکل اسکار بعد از عمل، به استعداد بدن بيمار در مورد ترميم زخم برمي گردد اگر فرد مستعد به توليد گوشت اضافي باشد عموماً اين حالت ايجاد مي شود و نمي توان بطور قاطع از آن پيشگيري کرد. با اين حال همانطور که ذکر شد ،جاي زخم ها کمرنگ مي شوند و به مرور زمان بهبود مي يابند.

آيا اين عمل جراحي پردرد و دردناک است ؟
چند روز بعد از انجام عمل جراحي ، احتمالا ميزان متعارفي درد خواهيد داشت که بايد با  استفاده از مسکن مناسب کنترل شود. درد معمولا بعد از (۴- ۵)روز بهبود مي يابد.

چه چيزي ممکن است غلط يا اشتباه از آب در آيد ؟
عمل جراحي کوچک کردن سينه با يک عمل جراحي مناسب توسط يک جراح پلاستيک مجرب ،خطرات کمي دارد، با اين وجود اشکالات خاصي همراه با اين عمل و فرايند، مي تواند رخ دهد. مثل هر عملي، خطر عفونت که مهم نيز هست، هميشه وجود دارد.اين خطر با يک روش جراحي دقيق و به کار گيري داروهاي پيشگيرانه آنتي بيوتيک هم در زمان عمل جراحي، هم بعد ازآن به حد اقل مي رسد. با اين حال علي رغم اين کارها، احتمال عفونت نسبتا خفيفي وجود دارد و مي تواند در اطراف مکانهاي بريدگي بوجود بيايد، اما معمولا در طول يک دوره دو هفته اي فرو کش مي کند.
خطراتي مانند لخته شدن خون نادر و کم مي باشند. ماساژ پاها در حين و بعد از عمل و نيز سريع تر راه رفتن و حرکت کردن بعد از عمل جراحي اين خطر را کم ميکند.
همانطور که گفته شد بعد از عمل جراحي ورم و التهاب محل عمل مورد انتظار مي باشد. وقتي ورم خفيف يا متوسط وجود دارد بدن سريعا آن را مجددا جذب مي کند. گهگاهي خونريزي بيش از حد مي تواند باعث ايجاد ورم مهمتر و بيشتري شده و خونمردگي(جمع شدن خون زير پوست)ايجاد شود. اگر اين اتفاق افتاد درن تخليه جراحي براي خارج کردن خونها لازم مي باشد ولي در نهايت اين مسئله روي نتيجه ي کار تأثيري ندارد.
نوک سينه روي پايه ي بافت اصلي قرار دارد و در اکثر بيماران به صورت طبيعي و نرمال همراه با انقباض طبيعي و مقداري حساسيت باقي مي ماند. در موارد بسيار نادري بافت اصلي سينه نمي تواند خونرساني خوبي براي نوک سينه داشته باشد و نمي تواند زيستائي نوک سينه را حفظ کند در نتيجه اطراف نوک سينه بايد به مدت طولاني پوشيده بماند تا جوش خوردگي طبيعي رخ دهد.
گاهي ممکن است قسمتي و به ندرت حتي تمام پوست نوک سينه ريزش داشته باشد (به خصوص در افراد سيگاري).در اين حالت نوک سينه بايد توسط يک فرايند ثانويه بازسازي شود. با استفاده از روشها و تکنيک هاي جديد و مدرن اين اشکال کاملا بعيد مي باشد.
در طول هفته ي اول بعد از عمل جراحي بعضي بيماران ممکن است قسمتي از زخمشان خوب جوش نخورد و يا حتي خراشيدگي پوست يا پوست رفتگي در هر نقطه از محل هاي برش داشته باشند. يکي از معمول ترين مکان هايي که اين اتفاقات ممکن است رخ دهد جايي است که زخم عمودي به زير سينه مي رسد، اين يک اشکال موقت است که در اين حالت لازم است پانسمانها مرتب در آغاز عوض شوند. بالاخره کـبره زخم در اين قسمت بعد از ۳ – ۴ هفته متعـاقبـا خواهد افتـاد.يک بانـداژ با پـوشش نرم بـراي دوره ي کوتاه چند هفته اي احتمال وقوع چنين حالتي را کاهش مي دهد.اگرچه مقداري از بين رفتگي پوست در اطراف جاي زخم ممکن است روي دهد. در صورت لزوم بعداً عمل جراحي ترميمي بايد صورت گيرد.

چقدر طول مي کشد تا من به حالت نرمال باز گردم ؟
عمل جراحي کوچک کردن سينه نسبتا يک عمل جراحي بزرگ و مهم مي باشد و هميشه بايد به خودي خود به آن اهميت داد. سعي نکنيد سريع شروع به کار کنيد. احتمالا چند هفته بايد بگذرد تا شما احساس کنيد که همه چيز عادي شده است.اگر چه بعضي از افراد بعد از ۱۰ الي ۱۴ روز مي توانند کارهاي سبک خود را انجام دهند.ولي بعضي ديگر ترجيح مي دهند ۱ تا ۲ هفته بيشتر استراحت کنند.
راه رفتن در ۳ تا ۴ هفته اول مفيد است؛ چون باعث بهبود گردش خون مي شود و ورم ايجاد شده و احتمالا لخته شدن خون را کاهش مي دهد. بلند کردن چيزهاي سنگين يا فعاليت و کارهاي سخت و دشوار در ۶ هفته ي اول بعد از عمل جراحي ممنوع است.
اگر کاري که انجام مي دهيد ايجاد ناراحتي مي کند، پس آن را انجام ندهيد!

Posted:

بیمارستانها

مراکز درمانی جهت انجام اعمال جراحی و بستری :

بیمارستان امام خمینی مرکز جراحی سهروردی
آدرس : تهران، انتهای بلوار کشاورز کد پستی: ۱۴۱۹۷۳۳۱۴۱ آدرس : تهران، خیابان سهروردی شمالی، بالاتر از تقاطع شهید بهشتی، خیابان امامی، پلاک ۲۵، مرکز جراحی سهروردی
تلفن : ۶۱۱۹۰ تلفن : ۲۲-۸۸۵۱۹۸۲۰
سایت : http://ikhc.tums.ac.ir سایت : http://sohrevardiclinic.com
Posted:

توصیه های قبل از عمل

جراحی‌‌های زیبایی نیز همچون تمام اعمال جراحی نیازمند مراقبت‌های قبل و بعد از عمل است. انجام دقیق این مراقبت‌ها و به کار بردن توصیه‌های لازم در نتیجه نهایی عمل جراحی دخیل است و به حفظ سلامت بیمار و پرهیز از بروز مشکلات احتمالی کمک می‌کند.

توصیه‌های عمومی قبل از عمل

● اصولاً مصرف سیگار برای سلامت بیماران مضر است، اما در تمام اعمال جراحی زیبایی به صورت عام و در اعمالی که با بیهوشی عمومی همراه است و بر روی شکم (مانند جراحی زیبایی شکم – ابدومینوپلاستی)، صورت (کشیدن پوست صورت) انجام می‌شود به صورت خاص، باید مصرف سیگار و هرگونه دخانیات از سه هفته قبل از عمل قطع شود.
● استفاده از آسپرین و بروفن و ویتامین E و A به سبب احتمال افزایش خونریزی و اختلال در سیستم انعقادی باید چند هفته قبل از عمل قطع شود.
● بیمارانی که دچار بیماری افزایش فشار خون، مرض قند، آسم، تنگی نفس، بیماری قلبی، کم‌خونی، کم کاری یا پرکاری تیرویید و یا هرگونه بیماری خاص دیگر هستند باید جراح خود را از این موضوع مطلع سازند تا بررسی‌ها و اقدامات لازم در دوره قبل از عمل انجام گیرد.
● بیمارانی که سابقه عمل جراحی دارند باید نوع این اعمال، سالی که آن را انجام داده‌اند و برش‌های باقیمانده از آن‌ها را به جراح خود اطلاع دهند.
● یکی از راه‌های کاهش تورم و خونمردگی پس از عمل، استفاده از آناناس و مرکبات تازه چند روز قبل و چند روز پس از عمل است.
● از نظر آماده‌سازی قبل از عمل تمام بیماران باید آزمایش‌های مربوط به عملکرد کلیه، قند خون، میزان هموگلوبین و عملکرد سیستم انعقادی را انجام دهند (اعتبار این آزمایش‌ها سه ماه است).
● بیماران بین سی تا چهل سال باید علاوه بر این آزمایش‌ها نوار قلب نیز به همراه داشته باشند.
● بیماران بالای چهل سال باید علاوه بر آزمایش‌ها، تاییدیه کتبی پزشک متخصص قلب و عروق را نیز به همراه داشته باشند (اعتبار مشاوره قلب شش ماه است).
● بیمارانی که دچار بیماری‌های خاص هستند باید بر حسب بیماری خود و صلاحدید جراح بررسی‌های اضافی و تکمیلی دیگری انجام دهند.
● چنانچه دارو مصرف می‌کنید، لیست داروهای مصرفی خود را در ویزیت‌های قبل از عمل به اطلاع جراح خود برسانید، بعضی از داروها همچون داروهای ضد فشار خون، ایندرال، داروهای تیروئید، داروهای اعصاب نباید قطع شده، حتی در روز عمل نیز با مقدار بسیار کمی آب میل شوند.
● بیمارانی که قرار است تحت اعمال جراحی سینه قرار گیرند (کوچک کردن، بالا کشیدن، بزرگ کردن) باید قبل از عمل، سونوگرافی یا ماموگرافی انجام دهند.
● بیمارانی که می‌خواهند عمل پروتز سینه انجام دهند اگر به صورت حرفه‌ای ورزش‌هایی مانند شنا، بدن‌سازی و یا ورزش اندام فوقانی انجام می‌دهند باید این مسئله را به جراح خود اطلاع دهند.
● بیماران جهت انجام عمل جراحی باید ناشتا باشند یعنی از حدود ۶ الی ۸ ساعت قبل از عمل غذایی (چه جامد و چه مایع) میل نکنند.
● مصرف داروها با مقدار بسیار کم آب اشکالی ندارد.
● معمولاً بیماران بر حسب برنامه عمل صبح اول وقت پس از استحمام و زدن موهای زاید به بیمارستان مراجعه می‌کنند.

توصیه‌های عمومی پس از عمل

● پس از عمل هنگام استراحت زیر سر خود را با چند بالشت بالا ببرید.
● از روز بعد از عمل بر حسب توان خود ولی هرچه بیشتر راه بروید و فعالیت کنید.
● پس از گذشت ۴۸ تا ۷۲ ساعت از عمل به حمام بروید. بهتر است از شامپوی بتادین یا شامپوی بچه برای شستشوی بدن خود استفاده کنید.
● بروز تورم و خونمردگی در محل عمل و اطراف آن طبیعی است و به تدریج از بین می‌رود.
● در دو تا سه هفته اول پس از عمل از انجام فعالیت‌های شدید بدنی، برداشتن وزنه سنگین و مقاربت خودداری نمایید.

Posted: